Արհեստական բանականությունը ոչ միայն տեխնոլոգիական առաջընթացի, այլև ներդրումային մշակույթի վերափոխման շարժիչ ուժն է:
Cube Invest ներդրումային ընկերությունը հոկտեմբերի 14-ին մասնակցեց Հայաստանի ամենամեծ տեխնոլոգիական համաժողովներից մեկին՝ Silicon Mountains 2025-ին, որը տեղի ունեցավ Երևանում՝ Dvin Music Hall-ում։
Այս տարվա գագաթնաժողովի խորագիրն էր Anatomy of AI (Արհեստական ինտելեկտի անատոմիան)՝ ուղղված արհեստական բանականության կառուցվածքի, հնարավորությունների և ազդեցության խորքային վերլուծությանը։
Միջոցառումը համախմբեց տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներին, ներդրողներին, ստարտափներին և պետական կառույցների ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու ոլորտի արդի մարտահրավերներն ու ապագայի ուղղությունները։
Cube Invest-ի մասնակցությունը Silicon Mountains 2025-ին պայմանավորված էր ընկերության տեսլականով՝ խթանել նորարարական և տեխնոլոգիական ուղղվածությամբ բիզնեսների զարգացումը, ներդրումների միջոցով նպաստել Հայաստանի և տարածաշրջանի տեխնոլոգիական աճին, ինչպես նաև ստեղծել հարթակներ՝ կապիտալի և նորարարության միջև արդյունավետ համագործակցության համար։
Ընկերության ռազմավարությունը կառուցված է տվյալահեն որոշումների, համագործակցության բազմաշերտ մոդելների և պատասխանատու ներդրումների վրա՝ նպատակ ունենալով ձևավորել երկարաժամկետ արժեք թե՛ ներդրողների, թե՛ տեղական տնտեսության համար։
Մենք հավատում ենք, որ յուրաքանչյուր նորարար գաղափարի հիմքում վստահությունն է՝ մարդկանց, տեխնոլոգիաների և ապագայի հանդեպ։

Artificial intelligence is not only a driver of technological progress but also a transformative force for investment culture.
Cube Invest, an investment company, participated on October 14 in one of Armenia’s largest technology conferences, Silicon Mountains 2025, held in Yerevan at the Dvin Music Hall.
This year’s summit was titled “Anatomy of AI”, focusing on an in-depth analysis of artificial intelligence’s structure, capabilities, and impact.
The event brought together leaders of technology companies, investors, startups, and
representatives from government institutions to discuss current challenges in the sector and future directions.
Cube Invest’s participation in Silicon Mountains 2025 was driven by the company’s vision to promote the development of innovative and technology-oriented businesses, contribute to the technological growth of Armenia and the region through investments, and create platforms for effective collaboration between capital and innovation.
The company’s strategy is built on data-driven decisions, multi-layered collaboration models, and responsible investments, aiming to create long-term value for both investors and the local economy.
We believe that at the core of every innovative idea lies trust—trust in people, technology, and the future.
silicon mountains 2025
cube invest in silicon mountains
You can watch the video here.՝
Dalan Technopark, Free Style, Agrotech. Bond Listings on the Armenia Stock Exchange
We are pleased to announce that the bonds of three partner companies - Dalan Technopark, Free Style, and Agrotech - placed through Cube Invest CJSC, have been successfully listed on the Armenia Stock Exchange (AMX).
03.03.26
Summary of participation in AIM Congress 2025.
From April 7 to 9, the delegation of “Cube Invest” investment company, headed by CEO Mikayel Margaryan, participated in AIM Congress 2025, held in Abu Dhabi, the capital of the UAE.